Jaskinie Moraw – Mladečke, Javoříčske, Zbrašovskie

Pomimo, że do granicy z Czechami mamy raptem 75 km, jak dotąd nie wpadliśmy na pomysł by odwiedzić naszych południowych sąsiadów. Sami zastanawiamy się jak to się tak właściwie stało 🙂 . Jednak nic straconego – w ostatni sierpniowy weekend postanowiliśmy wyruszyć w tamte rejony i odwiedzić Ołomuniec. Natłok atrakcji, jakie tam na nas czekały sprawiły, że w planach mamy już kolejne wyjazdy. Tereny Moraw, czyli krainy, w której leży Ołomuniec obfitują w ulubione przez nas atrakcje podziemne 🙂 . Bogata jest tam zwłaszcza oferta udostępnionych do zwiedzania jaskiń. Na dobry początek wybraliśmy trzy położone w miarę blisko naszej bazy czyli Ołomuńca.

Czeskie jaskinie są bardzo dobrze przygotowane dla ruchu turystycznego – betonowe ścieżki być może trochę psują klimat, ale sprawiają, że obiekty są dostępne praktycznie dla każdego. We wszystkich obiektach można płacić kartą, dostępne są również ulotki z opisami w języku polskim (choć większość osób nie powinna mieć problemu ze zrozumieniem czeskiego przewodnika 😉 ). Będąc w okolicach Ołomuńca gorąco zachęcamy do kupna specjalnej karty turystycznej – Olomouc Region Card. Koszt karty ważnej 48 godzin to 130 CZK od osoby. Posiadacz takiej kary zyskuje zniżki na wejścia do wielu obiektów (m.in. właśnie jaskiń) oraz również wejścia bezpłatne (m.in. do większości zamków).

Opłacalność zakupu wspomnianej kary zależy oczywiście od tego ile obiektów zamierzacie zwiedzić – nam akurat bardzo się to opłacało 🙂 . Udając się do jaskiń w sezonie letnim warto zabrać ze sobą kurtkę, polar czy grubszy sweter – godzinne przebywanie w chłodzie w krótkich spodenkach i koszulce z krótkim rękawkiem potrafi dać się we znaki 😉 . Pamiętajcie również, że fotografowanie w czeskich jaskiniach jest płatne! Przy kasie należy wykupić specjalną naklejkę na aparat. Tyle tytułem wstępu – czas odwiedzić następujące obiekty: Jaskinie Mladečke, Jaskinie Javoříčske oraz Zbrašovskie jaskinie aragonitowe. Kolejność w jakiej je opisujemy wynika jedynie z naszej chronologii zwiedzania 🙂 . Gdyby ktoś pytał, która z nich podobała nam się najbardziej to od razu możemy zdradzić, że jest to jaskinia Javoříčska 🙂 .

Jaskinie Mladečke - budynek główny
Jaskinie Mladečke – budynek główny
Jaskinie Mladečke - budynek główny
Jaskinie Mladečke – budynek główny

Jaskinie Mladečke – informacje ogólne

Nasze zwiedzanie rozpoczynamy od położonej raptem 20 km na północny-zachód od Ołomuńca jaskini Mladečkiej. Pawilon wejściowy do jaskini znajduje się zgodnie z nazwą w niewielkiej miejscowości Mladeč. Pod samą jaskinię nie podjedziecie samochodem – droga, która do niej prowadzi wyłączona jest z ruchu kołowego (poza mieszkańcami). Bezpłatny oficjalny parking dla samochodów i autokarów znajduje się przy drodze 4499 i oddalony jest dosłownie o 5 minut spacerem od wejścia. Jaskinie otwarte są dla turystów indywidualnych pomiędzy kwietniem a wrześniem. Cena wejścia dla osoby dorosłej podczas naszej wizyty wynosiła 100 CZK (z kartą ORC 80 CZK). Należy pamiętać również o dopłacie za możliwość robienia zdjęć wynoszącej 40 CZK.

Jaskinie Mladečke - wystawa
Jaskinie Mladečke – wystawa
Jaskinie Mladečke - wystawa
Jaskinie Mladečke – wystawa
Jaskinie Mladečke - inscenizacja osady kromanionczyków
Jaskinie Mladečke – inscenizacja osady kromanionczyków

Jaskinie Mladečke – zwiedzanie

Polecamy zawsze sprawdzić aktualne godziny otwarcia i cenniki na stronie Zarządu jaskiń Republiki Czeskiej – bezpośrednie linki do informacji dla poszczególnych jaskiń znajdują się na końcu tego wpisu. Jaskinia Mladečka znana jest głównie dzięki znaleziskom pochodzącym z późnej epoki kamienia. Są to między innymi fragmenty kości ludzkich (zamieszkujący tu kromanionczycy praktykowali podobno kanibalizm), narzędzi i palenisk pochodzących z osad datowanych na więcej niż 31 tysięcy lat! Poza nimi znaleziono tam również kości zwierzęce należące do kręgowców takich jak mamut, lew jaskiniowy, niedźwiedź jaskiniowy czy prażubr. Zanim zagłębimy się we wnętrze góry Třesín zwiedzimy niewielką wystawę, gdzie przewodnik przybliży nam trochę historię wspomnianych znalezisk.

Jaskinie Mladečke
Jaskinie Mladečke
Jaskinie Mladečke
Jaskinie Mladečke
Jaskinie Mladečke
Jaskinie Mladečke

Sama jaskinia to bardzo interesujący labirynt korytarzy i sal, które ozdobione są bogatymi dekoracjami naciekowymi. Na trasie zwiedzania będziemy mogli podziwiać duże skupiska stalaktytów i stalagmitów.  Wśród nich znajduje się również “mumia” – największy stalagmit jaskini Mladečkiej 🙂 . Trzeba przyznać, że jest imponujący – mierzy ponad 2 metry wysokości i ma dość duży obwód. Posiadacze dobrze rozwiniętej wyobraźni rzeczywiście mogą odnaleźć w tym tworze kształty egipskiej mumii 😉 . Podczas zwiedzania będziemy mieli także okazję zobaczyć znajdującą się w tzw. Jaskini Dziewicy stalagmitową „Jerozolimę” i „stajenkę”. W jednej z sal zainscenizowano przy użyciu figur pradawne obrzędy rytualne, ale to już taka atrakcja bardziej dla najmłodszych 😉 . Nie da się ukryć, że w jaskini jest się czym zachwycać! Godzina, którą spędza się w jej wnętrzu mija naprawdę szybko.

Jaskinie Mladečke - dekoracje naciekowe
Jaskinie Mladečke – dekoracje naciekowe
Jaskinie Mladečke - stalagmit "Mumia" :)
Jaskinie Mladečke – stalagmit “Mumia” 🙂
Jaskinie Mladečke
Jaskinie Mladečke

Jaskinie Javoříčske – informacje ogólne

Kolejnym odwiedzonym przez nas kompleksem były Jaskinie Javoříčske. Jako, że położone są one niecałe 20km od opisywanej powyżej Jaskini Mladečkiej to warto tak ułożyć swoją trasę, aby połączyć zwiedzanie tych dwóch obiektów. Główny parking zlokalizowany jest w “centrum” niewielkiej wsi Javoříčko zaraz przy drodze 37335. Jeżeli jednak będziecie podróżować do celu przy użyciu GPSu możecie zauważyć, że prowadzi Was on trochę dalej do drogi 37336. Warto tam podjechać i zaparkować na małym leśnym parkingu. Dlaczego? O tym trochę później 😉 . Ze wspomnianego miejsca do jaskiń – podobnie jak z parkingu głównego – czeka nas około 600 metrowy spacer ładnym lasem. Jaskinia otwarta jest praktycznie cały rok za wyjątkiem grudnia. Na stronie Zarządu jaskiń warto oczywiście sprawdzić godziny otwarcia w konkretnych miesiącach.

Jaskinie Javoříčske - budynek główny
Jaskinie Javoříčske – budynek główny
Jaskinie Javoříčske
Jaskinie Javoříčske
Jaskinie Javoříčske - ogromna ilość stalaktytów
Jaskinie Javoříčske – ogromna ilość stalaktytów

Jaskinie Javoříčske – zwiedzanie

Do wyboru mamy dwie trasy zwiedzania – krótszą o długości 360m oraz dłuższą o długości 790m. My oczywiście wybraliśmy i polecamy trasę dłuższą. Koszt dla osoby dorosłej to 130 CZK (z kartą ORC 110 CZK). Standardowo, aby móc robić zdjęcia należy wykupić naklejkę na aparat za 40 CZK. W Jaskini Javoříčskej jest według nas jeszcze zimniej i wilgotniej niż w Mladečkiej. Ponownie polecamy zabrać kurtki, szczególnie na trasę dłuższą. Jaskinia robi naprawdę oszałamiające wrażenie już praktycznie zaraz po wejściu. Sale są ogromne a ozdoby naciekowe w formie stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów niezliczone. Formacje naciekowe wskazywane przez przewodnika mają przeróżne kształty, dzięki którym otrzymały dość przedziwne nazwy takie jak “śnieżna zaspa” czy “bita śmietana” 😉 .

Jaskinie Javoříčske
Jaskinie Javoříčske
Jaskinie Javoříčske
Jaskinie Javoříčske
Jaskinie Javoříčske
Jaskinie Javoříčske
Jaskinie Javoříčske
Jaskinie Javoříčske
Jaskinie Javoříčske - "Falbana"
Jaskinie Javoříčske – “Falbana”

Największe wrażenie w jaskini robią sale Rumowiskowa i Gigantów. Wejście do tej drugiej, wysokiej na 18 metrów komory wywołuje klasyczny “opad szczęki” 😉 . Całości dopełnia jeszcze bardzo klimatyczne podświetlenie zarówno sal jak i korytarzy. Jedną z najbardziej znanych formacji naciekowych w jaskini Javoříčskej jest tzw. falbana 🙂 . Prześwitująca na czerwono, falująca skalna “płachta” zakończona drobnymi ozdobami sprawia wrażenie wykonanego ludzką ręką arcydzieła 🙂 . Idąc korytarzami kończącymi trasę mamy wrażenie, że poruszamy się pomiędzy pomarańczowymi skałami, przypominającymi troszkę miniaturowy kanion Colorado 😉 . Dłuższa trasa kończy się w zupełnie innym miejscu niż rozpoczyna – wyszliśmy z podziemi niewielkimi drzwiami wprost ze zbocza góry w samym środku lasu. Po chwili okazało się, że znajdujemy się przy małym leśnym parkingu, na którym pozostawiliśmy samochód 🙂 . Jak już wspomnieliśmy wcześniej to Jaskinia Javoříčska jest tą, która zrobiła na nas największe wrażenie. Gdybyście musieli wybierać tylko jedną spośród trzech przez nas opisywanych to właśnie ją sugerujemy 🙂 .

Jaskinie Javoříčske - "Falbana" / Dekoracje naciekowe
Jaskinie Javoříčske – “Falbana” / Dekoracje naciekowe
Jaskinie Javoříčske
Jaskinie Javoříčske
Jaskinie Javoříčske
Jaskinie Javoříčske
Jaskinie Javoříčske - wyjście z trasy długiej
Jaskinie Javoříčske – wyjście z trasy długiej

Zbrašovskie jaskinie aragonitowe – informacje ogólne

Ostatnia z odwiedzonych przez nas jaskiń – Zbrašovskie jaskinie aragonitowe – znajduje się około 40 km na wschód od Ołomuńca w uzdrowiskowej miejscowości Teplice nad Bečvou. Parking znajdziecie przy ul. Generała Svobody w pobliżu zjazdu do Hotelu Moravan. Rozglądajcie się, gdyż bardzo łatwo go przegapić! Sam parking jest niestety niewielki i trochę musieliśmy pokrążyć zanim zakończyła się tura zwiedzania i część osób zwolniło miejsca. Z parkingu musicie udać się stromymi schodami w dół parku zdrojowego w stronę rzeki Beczwy. Jaskinie otwarte są od lutego do października, a koszt biletu dla osoby dorosłej to 110 CZK (z kartą ORC 90 CZK). Dopłata za fotografowanie jak w każdej jaskini – 40 CZK. W celu sprawdzenia dokładnych godzin otwarcia zapraszamy na stronę Zarządu jaskiń.

Zbrašovskie jaskinie aragonitowe - budynek główny
Zbrašovskie jaskinie aragonitowe – budynek główny
Przekrój przez stalagmit raftowy / Stalagmit "św. Antoni"
Przekrój przez stalagmit raftowy / Stalagmit “św. Antoni”
Zbrašovskie jaskinie aragonitowe
Zbrašovskie jaskinie aragonitowe

Zbrašovskie jaskinie aragonitowe – zwiedzanie

Jaskinia aragonitowa jest najcieplejszą jaskinią w Czechach – panuje tam stała temperatura 14 stopni Celsjusza. Wszystko to dzięki działaniu wód geotermalnych występujących w tych okolicach. Dzięki nim również jaskinia posiada bardzo specyficzną i niespotykaną szatę naciekową. Jest ona znacznie uboższa od tej w odwiedzonych wcześniej jaskiniach – nie znajdziemy tu klasycznych stalaktytów czy stalagmitów. W zamian za to będziemy mogli zobaczyć stalagmity raftowe zwane wcześniej gejzerowymi (ze względu na sposób powstawania) czy też ozdoby aragonitowe w formie drobnych białych kryształków. Jedna z sal w jaskini zwana jest salą pączkową – wszystko przez zlokalizowane na ścianach nacieki przypominające z wyglądu pączki z lukrem 😉 .

Zbrašovskie jaskinie aragonitowe - sala pączkowa ;)
Zbrašovskie jaskinie aragonitowe – sala pączkowa 😉
Zbrašovskie jaskinie aragonitowe
Zbrašovskie jaskinie aragonitowe
Zbrašovskie jaskinie aragonitowe
Zbrašovskie jaskinie aragonitowe

Jak wiadomo ze względu na kruchość form naciekowych we wszystkich jaskiniach zabronione jest ich dotykanie. W jaskiniach Zbrašovskich znajdziemy jeden wyjątek – stalagmit zwany św. Antonim, który należy pogłaskać, aby zagwarantować sobie w przyszłości szczęście, co też Agnieszka skrzętnie uczyniła 🙂 . Na trasie będzie też możliwość “zobaczenia” unikatowych “jezior” dwutlenku węgla. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko wynikające również z działania wód geotermalnych. Dwutlenek węgla jako cięższy od powietrza osiada w najniższych warstwach komór i może powodować realne zagrożenie dla życia. Przewodnik pokazuje istnienie takich “jezior” eksperymentalnie. Zapalony kaganek jest opuszczany na linie w dół jaskini – w pewnym momencie po osiągnięciu poziomu, na którym znajduje się wysokie stężenie dwutlenku węgla kaganek po prostu gaśnie.

Zbrašovskie jaskinie aragonitowe
Zbrašovskie jaskinie aragonitowe
Zbrašovskie jaskinie aragonitowe
Zbrašovskie jaskinie aragonitowe
Zbrašovskie jaskinie aragonitowe
Zbrašovskie jaskinie aragonitowe

Na trasie będzie też możliwość zobaczenie miejsca, przez które do środka dostali się w 1912 roku odkrywcy jaskini czy też jedynego miejsca, gdzie skraplająca się woda tworzy niewielkie jeziorko. Ostatnią zwiedzaną salą jest sala marmurowa nazywana tak ze względu na gładkość znajdujących się na ścianach nacieków. Jest ona wykorzystywana jako miejsce realizacji wydarzeń kulturalnych takich jak koncerty czy wystawy. Podczas naszej wizyty była tam akurat wystawa sztuki nowoczesnej – niestety dla nas dyletantów zupełnie niezrozumiała 😉 . Z jaskini wychodzimy praktycznie przy samym korycie rzeki Beczwy, gdzie znajduje się jeden z czterech punktów umożliwiających spróbowanie Zbrašovskiej wody mineralnej 🙂 .

Podsumowanie

Na zwiedzenie większej ilości jaskiń w jeden weekend zabrakło już niestety czasu – szczególnie, że oprócz nich zwiedzaliśmy jeszcze zamki i muzea 🙂 . W planach mamy jednak dalsze sukcesywne zapoznawanie się z tymi różnorodnymi cudami podziemnego świata do czego i Was również zachęcamy 🙂 . Czas w drogę!


Informacje praktyczne

Jaskinie Mladečke

Jaskinie otwarte są dla turystów indywidualnych od kwietnia do września.

Ceny biletów:
Dorośli: 100 CZK
Dopłata za fotografowanie: 40 CZK

Aktualne informacje o terminach i godzinach otwarcia:
http://www.jeskynecr.cz/pl/jeskyne/mladecske-jeskyne/

Jaskinie Javoříčske
J

Jaskinie otwarte są dla turystów indywidualnych od stycznia do listopada.

Ceny biletów:
Trasa krótka – osoba dorosła: 110 CZK
Trasa długa – osoba dorosła: 130 CZK
Dopłata za fotografowanie: 40 CZK

Aktualne informacje o terminach i godzinach otwarcia:
http://www.jeskynecr.cz/pl/jeskyne/javoricske-jeskyne/

Zbrašovskie jaskinie aragonitowe
Teplice nad Bečvou 75

Jaskinie otwarte są dla turystów indywidualnych od lutego do października.

Ceny biletów:
Dorośli: 110 CZK
Dopłata za fotografowanie: 40 CZK

Aktualne informacje o terminach i godzinach otwarcia:
http://www.jeskynecr.cz/pl/jeskyne/zbrasovske-aragonitove-jeskyne/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.