Weekend nad jeziorem Garda – od Sirmione do Rivy

Jeziora Garda nie trzeba chyba nikomu przedstawiać 🙂 . O tym największym jeziorze Włoch słyszał prawie każdy, a wielu z Was miało pewnie też okazję odwiedzić którąś z uroczych miejscowości rozrzuconych wzdłuż jego brzegu. My pod koniec lipca mieliśmy przyjemność spędzić trzy dni w Brescii (Brescia – z nurtem podziemnej rzeki , Mille Miglia – muzeum historycznego wyścigu), która znajduje się od niego dosłownie o 15 minut jazdy pociągiem. Była to świetna okazja, żeby poznać Gardę chociaż troszkę bliżej.

Jako, że podczas wyjazdu nie posiadaliśmy samochodu to z góry wiedzieliśmy, że nie uda nam się zwiedzić zbyt wielu miasteczek. Plan był jednak w miarę ambitny – zobaczyć zarówno południe jak i północ jeziora. Stąd też nasz wybór padł na miejscowości Sirmione oraz Riva del Garda. Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, czy można zwiedzić okolice jeziora transportem publicznym to odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Należy jednak wziąć pod uwagę minusy tego typu rozwiązania. Pierwszym jest ograniczenie swobody – trzeba bardzo pilnować czasu, aby czasami nie utknąć kilkanaście kilometrów od swojego hotelu 😉 . Drugim minusem jest niestety czas, który trzeba poświęcić na dojazd – tu szczególnie we znaki dała nam się trasa Brescia-Riva del Garda – ale o tym trochę później.

Stary port w Desenzano
Stary port w Desenzano
Uliczka prowadząca na zamek / Zamek w Desenzano
Uliczka prowadząca na zamek / Zamek w Desenzano

Wszystko ma też oczywiście plusy – z okien środków komunikacji publicznej można spokojnie przyglądać się mijanym krajobrazom. Jest na co popatrzeć, gdyż przez większość czasu poruszamy się wzdłuż wybrzeża mijając kolejne urocze miasteczka. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby podczas zwiedzania raczyć się napojami alkoholowymi – Aperol Spritz oraz wino kuszą na każdym kroku 😉 . Podczas zwiedzania podróżowaliśmy pociągami, autobusami lokalnych linii oraz promami kursującymi po jeziorze. Może Wam się również nasunąć pytanie, czemu chcąc zwiedzać miejscowości nad Gardą wybraliśmy nocleg w Brescii? Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze – ceny noclegów w Brescii były przynajmniej o połowę tańsze niż te nad samą Gardą 😉 .

Widok na Desenzano i jezioro Garda z zamku
Widok na Desenzano i jezioro Garda z zamku
Widok z promu na Sirmionegarda04
Widok z promu na Sirmione

Desenzano Del Garda

Kończmy już jednak ten przydługi wstęp “teoretyczny” i wybierzmy się w końcu nad Gardę 🙂 . Pierwszego dnia zaplanowaliśmy zwiedzanie jednej z najbardziej znanych miejscowości turystycznych południowego brzegu jeziora. Chodzi oczywiście o leżące na charakterystycznym cyplu Sirmione 🙂 . Wypoczynek w tym miejscu nie jest nowym pomysłem – począwszy już od I w p.n.e. okolice te były ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu bogatych rodzin pochodzących z Verony 🙂 . Aby dostać się do Sirmione z Brescii najlepiej skorzystać z pociągu jadącego do innej, bardzo znanej miejscowości turystycznej – Desenzano del Garda. Podróż pociągiem trwa tylko 15 minut i kosztuje 3,30 euro. Stacja, na której należy wysiąść nazywa się Desenzano Del Garda-Sirmione.

Przybijamy do Sirmione / Na przystani czeka już kolejka :)
Przybijamy do Sirmione / Na przystani czeka już kolejka 🙂
Sirmione / Piazza Giosue Carducci
Sirmione / Piazza Giosue Carducci
Sirmione / Piazza Castello
Sirmione / Piazza Castello

Z Desenzano do Sirmione kursują regularnie połączenia autobusowe – my jednak postanowiliśmy skorzystać z promu – w końcu przepłynięcie się po jeziorze jest atrakcją samą w sobie 😉 . Jeżeli wybieracie się do Sirmione samochodem to wiedzcie, że samo stare miasto na końcu cypla wyłączone jest z ruchu kołowego – pojazd należy pozostawić na jednym ze sporych parkingów (chyba, że wynajmujecie pokój w jednym z hoteli, które się tam znajdują). Dworzec kolejowy w Desenzano zlokalizowany jest na górce, około 15 minut spacerem od nabrzeża. Mieliśmy okazję być już w Desenzano podczas poprzedniej wizyty w Brescii i również tym razem była to raczej wizyta “przejazdowa”. Warto jednak trochę tu pospacerować, bo miasto jest bardzo ładne. Po drodze z dworca możecie np. skręcić w stronę zamku, skąd rozpościerają się piękne widoki na jezioro.

Sirmione / Rocca Scaligera
Sirmione / Rocca Scaligera
Sirmione / Rocca Scaligera
Sirmione / Rocca Scaligera
Sirmione / Rocca Scaligera
Sirmione / Rocca Scaligera

Sirmione / Dojazd

Przy brzegu zlokalizowane są urocze placyki oraz stary port, wokół którego rozstawione są liczne knajpki. Panuje tam wspaniały, włoski klimat – wszędzie wrzawa, ludzie leniwie popijający Aperol Spritz – aż samemu chce się przysiąść… Nie ma jednak na to czasu 😀 – Sirmione czeka. Ruszamy do przystani, która znajduje się kawałek od starego portu przy Lungolago Cesare Battisti. Transportem wodnym po jeziorze zajmuje się przedsiębiorstwo Gestione Navigazione Laghi – na ich stronie znajdziecie zarówno rozkłady jak i aktualne ceny. Warto się z nimi zapoznać, gdyż na pierwszy rzut oka rozkłady mogą być trochę nieczytelne – promy pływają do poszczególnych miejscowości w przeróżnych konfiguracjach. Koszt biletu z Desenzano do Sirmione to 3,00 euro od osoby. Sam rejs jest krótki i przyjemny – trwa od 15 do 25 minut w zależności od typu statku.

Widok na Sirmione z zamku
Widok na Sirmione z zamku
Widok na Sirmione z zamku
Widok na Sirmione z zamku

Sirmione

Sirmione jak już wspomnieliśmy jest miejscowością bardzo turystyczną i mieliśmy oczywiście pełną świadomość tego co tu zastaniemy 😉 . Kiedy zbliżaliśmy się do nabrzeża powitała nas już ogromna kolejka oczekujących na wejście na statek (później sami w takiej staliśmy 😉 ). W samym mieście jest również naprawdę tłoczno – niekiedy aż trudno przecisnąć się w wąskich uliczkach. Nie traktujcie jednak tych uwag jako zniechęcających – takie uroki popularnych miejsc 😉 – naprawdę warto tu przyjechać. Nasze zwiedzanie zaczynamy oczywiście… od lodów 😀 . Porcja zacna, gwarantująca ochłodę w ten upalny dzień. Wyruszamy powłóczyć się po mieście ciesząc oko piękną architekturą i widocznymi w przesmykach wodami jeziora.

Panorama jeziora Garda z zamku w Sirmione
Panorama jeziora Garda z zamku w Sirmione
Panorama Sirmione z zamku
Panorama Sirmione z zamku

Sirmione / Rocca Sacilgera

Niedaleko przystani znajdziemy najbardziej charakterystyczny punkt Sirmione – Rocca Scaligera czyli wybudowany w XIII wieku przez ród Scaligerich zamek. Ma on bardzo interesującą konstrukcję – otoczony jest fosą, a do wnętrza dostać się można przez jeden z dwóch mostów zwodzonych. Od strony jeziora znajduje się ufortyfikowany port umożliwiający bezpieczne wpłynięcie do zamku od strony wody. Sam zamek jest całkiem ładnie zachowany, a możliwość wejścia na mury gwarantuje wspaniałe widoki na miasto i jezioro. Koszt biletu dla osoby dorosłej to 4,00 euro. Istnieje też możliwość zakupu biletu łączonego z inną atrakcją Sirmione – Grotte di Catullo. Są to rozległe ruiny rzymskiej willi wybudowanej na samym końcu półwyspu na przełomie I i II wieku naszej ery. My niestety nie daliśmy rady czasowo zwiedzić już tego obiektu.

Plaża w Sirmione
Plaża w Sirmione
Riva del Garda
Riva del Garda

Sirmione / Plaża

Co jeszcze można robić w Sirmione? Udać się na plażę 🙂 . Nie należymy do osób, które spędzają cały dzień na plaży, ale zawsze staramy się wygospodarować chociaż godzinkę na naładowanie naszych słonecznych baterii 😉 . Plaża w Sirmione jest naprawdę fajna – warto pójść trochę dalej w kierunku końca półwyspu, gdyż jest tam trochę mniej osób (co nie znaczy, że mało 😉 ). Przez kilkanaście metrów od brzegu rozciąga się płycizna z ciepłą wodą głęboką co najwyżej na kilkanaście centymetrów. Z wody wystają dodatkowo wielkie kamienie, które świetnie sprawdzają się w roli “leżaków” 🙂 . Na końcu płycizny trzeba jednak uważać, gdyż na granicy stref jest bardzo duża różnica głębokości – tam już można spokojnie popływać 🙂 . Jest to na prawdę miłe miejsce na spędzenie dnia – standardowo nie chciało nam się stamtąd ruszać – czekał jednak na nas powrotny prom i pociąg do Brescii 😉 .

Riva del Garda / Piazza III Novembre
Riva del Garda / Piazza III Novembre
Rocca di Riva
Rocca di Riva

Riva del Garda / Dojazd

Kolejnego dnia w planie była wizyta na północnym brzegu jeziora kierunek Riva del Garda! O ile wycieczka do Sirmione nie była specjalnie daleka to z Brescii do Rivy mieliśmy już do pokonania ponad 80 km w jedną stronę. Teoretycznie istnieje bezpośrednie połączenie pomiędzy tymi miastami – jest to linia S202 obsługiwana przez Transporti Brescia Nord. Niestety po wczytaniu się w rozkład jazdy (co nie zawsze jest proste we Włoszech) okazało się, że połączeń bezpośrednich jest w ciągu dnia tylko kilka i to o niezbyt dla nas wygodnych porach. Pozostałe kursy kończą się w miejscowości Gargnano. Tam należy przesiąść się w autobus linii LN027 kursującej z Desenzano do Rivy. Plan nie wydawał się nadto skomplikowany – pierwsze problemy wyniknęły, kiedy z rozkładu wypadł autobus, którym mieliśmy wyjechać z Brescii 😉 .

Uliczki Rivy / Torre Apponale
Uliczki Rivy / Torre Apponale
Widok z Torre Apponale na nabrzeże w Riva del Garda
Widok z Torre Apponale na nabrzeże w Riva del Garda

W trakcie oczekiwania na kolejny na dworcu SIA zgromadziły się już na prawdę tłumy – do Gargnano jechaliśmy ściśnięci jak sardynki :] . Tam na szczęście bez większych przeszkód doczekaliśmy autobusu LN027, który przyjechał oczywiście zupełnie nie zważając na rozkład 😉 . Tak więc rada na przyszłość – kręćcie się po prostu w okolicy przystanku aż przyjedzie oczekiwany autobus 😉 . Ostatecznie od momentu ustawienia się na dworcu w Bresci do opuszczenia autobusu w Riva del Garda minęło ponad 4 godziny… Lekkie rozgoryczenie z powodu straconego czasu osładzały widoki z autobusowych okien – tak jak pisaliśmy wcześniej, większość trasy przebiega wzdłuż zachodniego wybrzeża co gwarantuje wspaniałe widoki na jezioro i otaczające je wysokie góry. Dodatkowo przejeżdża się przez tak znane miejscowości jak Gardone Riviera czy Limone Sul Garda 🙂 .

Widok na Rivę z Torre Apponale
Widok na Rivę z Torre Apponale
Panorama jeziora Garda z Torre Apponale
Panorama jeziora Garda z Torre Apponale
Panorama Rivy z Torre Apponale
Panorama Rivy z Torre Apponale

Riva del Garda

Widoki na północy są zupełnie inne od tych na południu – jezioro jest znacznie węższe a wysokie góry są po prostu na wyciągnięcie ręki. Spacerując po Rivie ta bliskość robi naprawdę duże wrażenie 🙂 . Dodatkowo, gdyby nie charakterystyczna zabudowa, to trudno byłoby uwierzyć, że jesteśmy we Włoszech 😉 . Dosłownie wszędzie słychać język niemiecki – nawet robiąc zakupy sprzedawca z góry zakładał, że jesteśmy niemieckimi turystami 😉 . Na początek zwiedzania warto udać się do dobrze zaopatrzonej informacji turystycznej, która znajduje się przy Via Filzi. Można tam pobrać ulotki informacyjne oraz rozkłady jazdy autobusów do atrakcji położonych poza miastem. Niedaleko informacji turystycznej przy Piazza del Brolio znajduje się otoczona fosą twierdza – Rocca di Riva – wybudowana podobnie jak zamek w Sirmione przez ród Scaligerich.

Widok na Gardę z Piazza III Novembre
Widok na Gardę z Piazza III Novembre
Torre Apponale widoczne z przystani
Torre Apponale widoczne z przystani
Widok na Gardę
Widok na Gardę

Riva del Garda / Torre Apponale

Stare miasto Rivy jest bardzo ładne i stworzone do spacerowania – niewielkie, ukwiecone placyki zachęcają do tego, aby usiąść na chwilę i coś przekąsić (lub też wypić 😉 ). Z pomiędzy starych domów zerkają na nas wysokie góry, a całość idyllicznego klimatu dopełniają rosnące tu i ówdzie palmy. Aby dokładnie przyjrzeć się miastu warto dotrzeć do leżącego nad jeziorem Piazza III Novembre. Stoi tutaj średniowieczna (prawdopodobnie sprzed XIII wieku) wieża – Torre Apponale. Jest to pozostałość po nieistniejącej twierdzy, która znajdowała się właśnie w tym miejscu. W kolejnych wiekach wieża była poddawana modyfikacjom i aktualnie mierzy 34 metry wysokości. Widoki z jej szczytu są naprawdę warte wspięcia się na górę 😉 . Świetnie widać zabudowę miasta, otaczające nas góry oraz błękitną taflę jeziora Garda – punkt obowiązkowy podczas wizyty w Rivie 🙂 .

W drodze na plażę :)
W drodze na plażę 🙂
Plaża Sabbioni w Riva del Garda
Plaża Sabbioni w Riva del Garda
Plaża Sabbioni w Riva del Garda
Plaża Sabbioni w Riva del Garda

Riva del Garda / Sabbioni

W naszym napiętym grafiku nie mogło oczywiście zabraknąć chwili relaksu czyli godziny plażowania 😉 . W Rivie znajdują się dwie większe plaże – Sabbioni i Pini. My zdecydowaliśmy się na tę pierwszą, gdyż jest zlokalizowana bliżej centrum. Plaża jest dość specyficzna, gdyż tak właściwie leży się w parku na zielonej trawce 😉 – jedynie przy brzegu znajduje się niewielka, kamienista jej część. Nawet jeśli nie lubicie plażować to warto tu przyjść z kocem i zrobić sobie po prostu piknik – widoki są zachwycające 🙂 . Sama woda wbrew naszym obawom była bardzo przyjemna i dawała ochłodzenie w ten upalny dzień. Bardzo chcieliśmy jeszcze odwiedzić znajdujące się kilka kilometrów od Rivy jaskinie i wodospad Varone – jest to podobno bardzo przyjemne miejsce na godzinny spacer. Niestety nie wszystkie plany da się zrealizować 🙁 . Jeżeli będziecie dysponowali większą ilością czasu to zajrzyjcie tam.

Gargnano / Piazza Feltrinelli
Gargnano / Piazza Feltrinelli
Port w Gargnano
Port w Gargnano
Gargnano / Via Zanardelli
Gargnano / Via Zanardelli

Gargnano

Podczas drogi powrotnej do Brescii mieliśmy jeszcze w oczekiwaniu na przesiadkę możliwość spędzenia godzinki we wspomnianym wcześniej Gargnano. Ta niewielka miejscowość wydaje się być późnym popołudniem już lekko wyludniona. Miło było jednak usiąść w niewielkim porcie przy Piazza Feltrinelli i zjeść kolejnego, pysznego loda (ciężko zliczyć ile ich zjadamy podczas naszych wyjazdów…). Czas, który mieliśmy akurat wystarczył na powłóczenie się wąskimi uliczkami czy też zajrzenie na jedną z mini “plaż” znajdujących się w zakończeniu uliczek prowadzących w stronę jeziora. Jest tam naprawdę ładnie, a widoki na nabrzeże ze wzniesienia przy pętli autobusowej są naprawdę “filmowe”. Z lekkim niepokojem oczekiwaliśmy czy ostatni autobus do Brescii pojawi się o ustalonej porze na przystanku – na szczęście tak się stało 🙂 .

Gargnano
Gargnano
Port w Gargnano
Port w Gargnano
Gargnano
Gargnano

Jeżeli nie byliście nigdy nad Gardą to zachęcamy abyście nadrobili te braki 🙂 . Jeżeli już byliście to sami wiecie, że warto tu wracać 😉 . Na pewno mając własny samochód da się zwiedzić znacznie więcej, ale nie należy się zniechęcać. Jak widać na naszym przykładzie, przy wykorzystaniu komunikacji publicznej nawet nie mieszkając nad samą Gardą da się w dwa dni zobaczyć jej skrajne końce 🙂 . Czas w drogę!


Informacje praktyczne

Sirmione
Dojazd z Brescii:
Pociąg do Desenzano del Garda-Sirmione – koszt: 3,30 euro / czas przejazdu: 15 minut
Rozkłady jazdy i cenniki na: www.treintalia.it
Prom Desenzano del Garda – Sirmione – koszt: 3,00 euro / czas rejsu: 15 – 25 minut
Rozkład rejsów i cenniki na: Gestione Navigazione Laghi

Rocca Scaligera
Piazza Castello, Sirmione
Koszt zwiedzaniau: 4,00 euro / os. dorosła

Riva del Garda
Dojazd z Brescii:
Autobus S202 Brescia – Gargnano
Autobus LN027 Gargnano – Riva del Garda
Rozkłady jazdy autobusów w rejonie Gardy znajdziecie na: http://www.visitgarda.com/en/Bus-timetables/

Biuro Informacji Turystycznej
Via Filzi /
https://www.gardatrentino.it/it/lago-di-garda/

Torre Apponale
Piazza III Novembre, Rive del Garda

Parco Grotta Cascata Varone (wodospady i jaskinie Varone)

http://www.cascata-varone.com/en/varone-waterfall-cave-park.htm

3 myśli na temat “Weekend nad jeziorem Garda – od Sirmione do Rivy

  1. Czesc, Jade nad jezioro Garda za miesiac. Mozna kupic bilety autobusowe online czy wszystko trzeba kupowac na miejscu? (nie moge nigdzie znalezc mozliwosci kupienia online na autobusy wokol gardy). Ile kosztuje bilet linii 027? Chcialbym pojechac z Rivy do Desenzano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.