Mille Miglia – muzeum historycznego wyścigu

Jeżeli śledzicie nasze wpisy i czytaliście kiedyś naszą relację z Eindhoven to na pewno wiecie, że oboje jesteśmy fanami klasycznej motoryzacji 🙂 . Podczas naszego ostatniego, lipcowego pobytu w Brescii (nasz wcześniejszy wpis o Brescii i jej podziemiach znajdziecie TUTAJ) udało nam się w końcu dotrzeć do wspaniałego muzeum, które poświęcone jest historycznemu wyścigowi rozpoczynającemu i kończącemu się właśnie w tym mieście – Mille Miglia 🙂 . W tym roku obchodzona jest 90-ta rocznica pierwszego wyścigu, o czym informują w mieście liczne bannery.

Mille Miglia

Czym jest i przede wszystkim czym był wyścig Mille Miglia? Wyścig ten w oryginalnym wydaniu organizowany był w latach 1927 – 1957. Jego twórcami byli Aymo Maggi, Franco Mazzotti, Renzo Castagneto oraz Giovanni Canestrini. W tym czasie odliczając wojenną przerwę odbyły się 24 edycje tego wydarzenia. Był to wyścig wytrzymałościowy, który praktycznie w całości przebiegał drogami publicznymi. Trasa wyścigu przez lata ulegała drobnym modyfikacjom, ale zawsze wiodła z Brescii do Rzymu i z powrotem. Pokonywana odległość wynosiła mniej więcej 1000 rzymskich mil – stąd też włoska nazwa wydarzenia – “Mille Miglia” czyli po prostu “Tysiąc Mil” 🙂 . Wyścig zdominowany był przez włoskich kierowców – tylko 3 razy w historii zwycięzcami zostali obcokrajowcy. Podczas pierwszej edycji, która odbyła się 26 marca 1927 roku na starcie stanęło 77 samochodów. Najszybciej trasę przejechali Minoja i Morandi – czas 21 godzin 4 minuty i 48 sekund (średnia prędkość: 77 km/h).

Wejście do Museo Mille Miglia
Wejście do Museo Mille Miglia
Klasztor św. Eufemii - obecnie siedziba muzeum Mille Miglia
Klasztor św. Eufemii – obecnie siedziba muzeum Mille Miglia
Oryginalne słupki oznaczające trasę wyścigu
Oryginalne słupki oznaczające trasę wyścigu

Wyścig nie należał do najbezpieczniejszych – jak wspomnieliśmy przebiegał drogami publicznymi, a wystarczy wspomnieć na przykład, że w 1955 roku zawodnicy Moss i Jenkinson osiągnęli w swoim Mercedesie 300 SLR średnią prędkość przejazdu trasy powyżej 157 km/h (czas przejazdu: 10 godzin 7 minut i 48 sekund). Nie dziwi więc, że podczas 24 edycji Mille Miglia życie straciło 56 osób 🙁 . Wypadki były główną przyczyną zawieszenia wyścigu w 1957 roku – miały wtedy miejsce dwa tragiczne incydenty. Kierowane przez hiszpańskiego kierowcę Alfonso de Portago Ferrari 335S wypadło z trasy zabijając dziewięciu widzów, w tym dzieci. Kierowca oraz pilot pojazdu również zginęli na miejscu. W tym też roku zakończyła się historia “prawdziwego” wyścigu Mille Miglia.

Pierwszy eksponat witający nas po wejściu na wystawę
Pierwszy eksponat witający nas po wejściu na wystawę
Ciężko wybrać, który z pojazdów na wystawie jest najciekawszy :)
Ciężko wybrać, który z pojazdów na wystawie jest najciekawszy 🙂
Tyle piękna w jednym miejscu :)
Tyle piękna w jednym miejscu 🙂
Klimat dawnych lat :)
Klimat dawnych lat 🙂

Mille Miglia Storica

W kolejnych latach podjęte były próby przywrócenia imprezy na innych zasadach, ale po trzech latach została ona całkowicie zawieszona. W 1977 wykorzystując historię Mille Miglia zorganizowana została po raz pierwszy Mille Miglia Storica. Jest to wyścig-parada wiodący oryginalną trasą Brescia-Rzym-Brescia. Podzielony jest na 4 etapy, a zadaniem zespołów jest przejechanie każdego z nich w jak najbardziej optymalnym czasie. Udział w niej mogą brać jedynie samochody sportowe wyprodukowane przed 1957 rokiem. Taka forma na szczęście przyjęła się i do dzisiaj ten historyczny wyścig startuje z Brescii 🙂 . Sam start pojazdów z Piazza della Vittoria musi być na prawdę spektakularny – miejmy nadzieję, że kiedyś uda nam się tam zawitać 🙂 . Tymczasem pozostaje nam zasmakować w historii Mille Miglia zwiedzając muzeum.

Pojazdy na wystawie w muzeum Mille Miglia
Pojazdy na wystawie w muzeum Mille Miglia
W środku pojazdu raczej surowo :)
W środku pojazdu raczej surowo 🙂
Aż chciałoby się zasiąść za kierownicą :)
Aż chciałoby się zasiąść za kierownicą 🙂
Piękne kształty :)
Opływowe kształty robią wrażenie 🙂
Zabytkowe dystrybutory
Zabytkowe dystrybutory paliwa

Museo Mille Miglia – dojazd

Poświęcony wyścigowi obiekt otwarty zostało 10 listopada 2004 roku. Zlokalizowany jest przy Viale della Bornata 123 w zabytkowych zabudowaniach klasztoru św. Eufemii. Sam klasztor jest atrakcją samą w sobie – jego budowa rozpoczęła się już w roku 1008. Zamieszkiwany był przez Benedyktynów, którzy zajmowali się w okolicy zaawansowanymi pracami melioracyjnymi. Klasztor opuszczony został w połowie XV wieku i od tego czasu pełnił najprzeróżniejsze funkcje – był między innymi farmą czy też magazynem. Do samego muzeum najłatwiej dostać się oczywiście samochodem, ale nie ma też większego problemu, aby dojechać tam transportem publicznym. Jeżeli znajdujecie się w okolicach dworca kolejowego to musicie rozglądać się z autobusem jadącym w stronę Sant’Eufemia – będą to między innymi linia 3 i S202. Przystanek zlokalizowany najbliżej muzeum to via le S.Eufemia fr. Mercedes. Dojechać do muzeum możecie również metrem – wysiąść należy na stacji Sanpolino, skąd czeka Was następnie 15-minutowy spacer.

Kolejne wspaniałe pojazdy
Kolejne wspaniałe pojazdy
Kolejne wspaniałe pojazdy
Kolejne wspaniałe pojazdy
Są i skutery ;)
Są i skutery 😉
Kolejny wspaniały pojazd
Kolejny wspaniały pojazd

Museo Mille Miglia

Bilet wejściowy do muzeum to koszt 8 euro od osoby. Dodatkowo za 1 euro można wypożyczyć tablet, na którym możemy obejrzeć filmy poświęcone każdemu z mijanych na trasie zwiedzania działów. Polecamy wziąć chociaż jedną sztukę, bo dzięki niemu można dowiedzieć się o wyścigu znacznie więcej. Przy kasie znajdziecie również mały sklepik, w którym zakupić można pamiątkowe książki, ubrania oraz inne gadżety związane z wyścigiem Mille Miglia. Rzeczy nie są niestety tanie, ale kuszą… Sami zaopatrzyliśmy się w ładną książkę o historii wyścigu oraz t-shirt z grafiką na 90-cio lecie 🙂 .

Na końcu trasy znajdziemy wystawę klasycznych Mercedesów
Na końcu trasy znajdziemy wystawę klasycznych Mercedesów
Kolejne wspaniałe pojazdy
Kolejne wspaniałe pojazdy
Kolejne wspaniałe pojazdy
Kolejne wspaniałe pojazdy
W piwnicy klasztoru interesująca wystawa archiwalnych zdjęć
W piwnicy klasztoru interesująca wystawa archiwalnych zdjęć

Samo muzeum jest bardzo interesujące i dość rozległe. Wystawiane są tam na prawdę liczne historyczne pojazdy. Wiele z nich nadal wykorzystywanych jest podczas historycznych wyścigów, przez co na wystawie występuje pewna rotacja 🙂 . Każdy fan motoryzacji będzie miał przez cały pobyt tam wielki uśmiech na twarzy 🙂 . Samochody są wspaniałe – wystarczy zresztą popatrzeć na zdjęcia – zrobiliśmy ich mnóstwo – na blogu jest oczywiście tylko wycinek. Oprócz samych pojazdów w klimat minionych czasów wprowadzają nas zabytkowe plakaty, oznakowania, zdjęcia czy też np. dystrybutory paliwa. Większość ekspozycji jest oczywiście poświęcona oryginalnemu wyścigowi z lat 1927 – 1957. Nie zabraknie oczywiście też informacji o późniejszych próbach organizacji wyścigu oraz o organizowanym do dzisiaj Mille Miglia Storica.

Oryginalne oznakowanie Mille Miglia
Oryginalne oznakowanie Mille Miglia
Deska kreślarska i stare plany
Deska kreślarska i stare plany
Pojazdy będące zwycięzcami Mille Miglia w latach 1927 - 1957
Pojazdy będące zwycięzcami Mille Miglia w latach 1927 – 1957

My z wizyty w Museo Mille Miglia jesteśmy bardzo zadowoleni 🙂 . Jeżeli jesteście fanami motoryzacji musicie koniecznie odwiedzić to miejsce będąc w okolicy! Jeżeli nie jesteście to też powinniście tam zajrzeć – historia wyścigu oraz charyzma postaci tamtych czasów na pewno Was zachwyci. Polecamy!


Informacje praktyczne

Museo Mille Miglia
Viale della Bornata 123
25135 Brescia

Koszt zwiedzania: 8 euro / os. dorosła + 1 euro za tablet
Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00

Więcej informacji: www.museomillemiglia.it

Jedna myśl na temat “Mille Miglia – muzeum historycznego wyścigu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.