Edynburg Ekspres – 8 godzin w stolicy Szkocji

Przed Wami druga część dyptyku poświęconego naszemu krótkiemu wypadowi do Szkocji. Po zapoznaniu się z bardziej przemysłowym Glasgow (opisanym we wpisie Glasgow – co zwiedzić w dwa dni?) przenosimy się na wschodnie wybrzeże, aby przekazać Wam kilka informacji o przepięknym mieście jakim jest stolica Szkocji – Edynburg 🙂 . Jako, że na zwiedzenie miasta mieliśmy zaledwie 8 godzin to dla osób, które chciałyby się zapoznać z miastem dokładniej wpis ten będzie raczej jedynie uzupełnieniem informacji. Mamy nadzieję jednak że dla tych z Was, którzy spędzają czas np. w oczekiwaniu na kontynuację lotu lub też wpadną tutaj tak jak my z krótką wizytą z Glasgow, będzie podpowiedzią jak “wyciągnąć” z Edynburga jak najwięcej w krótkim czasie 🙂 . Nie przedłużajmy zatem tego wstępu i ruszajmy powoli w stronę drogę 🙂 .

Edynburg

Dzień poprzedzający naszą wycieczkę spędziliśmy intensywnie na eksplorowaniu Glasgow. Nic zatem nie mogło nam lepiej dodać z rana sił jak syte, szkockie śniadanie (choć w naszym hotelu było ono jednak bardziej angielskie 😉 ). Z Glasgow do Edynburga najlepiej (przynajmniej według nas) dojechać autobusem bezpośrednio z dworca Buchanan Bus Station. Linię na tej trasie obsługuje firma Megabus. Bilety możecie kupić zarówno w autobusie lub też wcześniej przez internet. My wybraliśmy tę drugą opcję i za przejazd w dwie strony dla dwóch osób zapłaciliśmy £15,70. Wadą wcześniejszego zakupu jest konieczność wybrania konkretnych godzin wyjazdu – gdyby nie to chętnie zostalibyśmy w Edynburgu jeszcze przynajmniej godzinę dłużej, aby zobaczyć więcej. Czas przejazdu autobusu wynosi ok. 1 godziny i 20 minut.

Śniadanie angielsko-szkockie 😉

Już wjeżdżając do Edynburga, który stolicą Szkocji został według części źródeł w 1437 roku, mogliśmy rozkoszować się widokiem typowo brytyjskiej zabudowy. Ach! Te kamienne domy mają jednak swój urok 🙂 . Sam Edynburg jest obecnie drugim po Glasgow największym szkockim miastem – zamieszkuje je około 500 tysięcy mieszkańców. Opuszczając autobus na Edinburgh Bus Station przywitani zostaliśmy piękną, słoneczną, aczkolwiek zimową pogodą. Planów jak zawsze mieliśmy bardzo wiele i oczywiście jak zwykle nie udało się wszystkich zrealizować. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – czas, który zarezerwowaliśmy sobie na Edynburg okazał się stanowczo niewystarczający… Z dworca ruszamy, mijając po drodze St Andrew Square, w kierunku jednej z głównych ulic – Princess St.

Scott Monument

Tam też, w okolicach wejścia do centrum handlowego Waverley Mall zlokalizowana jest informacja turystyczna. Dostaniemy tam darmowe mapki Edynburga oraz dowiemy się więcej o okolicznych atrakcjach. Można oczywiście zakupić również liczne szkockie pamiątki – począwszy od kiltów na gadżetach z krowami z grzywką kończąc 😉 . Nasze kroki postanowiliśmy skierować najpierw na górujący nad Edynburgiem zamek – najbardziej chyba ikoniczną atrakcję miasta. Nie uszliśmy