Kiedy zastanawialiśmy się przed wyjazdem co ciekawego można robić podczas weekendu w Malmö otrzymaliśmy dość jednoznaczne informacje: jechać do Kopenhagi 😉 . My postanowiliśmy jednak dać szansę temu szwedzkiemu miastu, które w polskich mediach nie ma jakoś ostatnio dobrej prasy 😉 . Nie żałujemy, choć już w trakcie okazało się, że niezbyt fortunnie wybraliśmy datę wyjazdu – ale o tym trochę później.
Malmö
Malmö leży na samym południu Szwecji w prowincji Skania i jest aktualnie trzecim co do liczby mieszkańców miastem kraju. Prawa miejskie otrzymało już w XIV wieku, a pierwsze wzmianki pisane pochodzą z wieku XII. Miasto w ostatnim wieku było ważnym ośrodkiem przemysłowym – głównie stoczniowym. Po kryzysie z lat 80-tych i 90-tych, który doprowadził przemysł do upadku miasto odrodziło się jako ważny ośrodek nowoczesnych technologii. Dodatkowego impulsu do dalszego rozwoju dostarczyło otwarcie w 2000 roku mostu łączącego Malmö z Kopenhagą. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z Polską – dzięki tanim liniom takim jak WizzAir i RyanAir dolecicie tam krótkim lotem z Gdańska, Katowic, Poznania, Warszawy i Krakowa.
Dojazd i nocleg
Lotnisko Malmö Sturup zlokalizowane jest około 30 kilometrów od centrum miasta. Sposobów dostania się tam jest kilka – my ze swojej strony polecamy skorzystać z autobusów lotniskowych Flygbussarna. Bilet można kupić zarówno w autobusie jak i przez internet (wychodzi trochę taniej). Bilet kosztuje odpowiednio w jedną stronę 105 SEK i w dwie strony 199 SEK. Autobusy mają przystanek bezpośrednio pod terminalem, a że lotnisko jest niewielkie to nie będziecie mieli problemów z lokalizacją. Przejazd w komfortowych warunkach trwa około 40 minut – do dyspozycji mamy nawet WiFi 😉 .
Końcowym przystankiem na trasie autobusu jest główny dworzec kolejowy w Malmö. My wysiedliśmy jeden przystanek wcześniej na ulicy Studentgatan. Stamtąd mieliśmy dosłownie kilka kroków do wybranego przez nas hotelu. Obiekt ten – Hotel Garden – możemy z czystym sumieniem polecić. Lokalizacja w samym centrum miasta to jego niezaprzeczalny atut, a stosunek jakości do ceny jest jak na szwedzkie warunki bardzo korzystny (nie ma co ukrywać – Szwecja do tanich krajów nie należy 😉 ). Dodatkowym plusem jest możliwość wypożyczenia rowerów bezpośrednio w hotelu.
Planowanie 😉
Od momentu przyjazdu do Malmö mieliśmy wrażenie, że dzieje się coś dziwnego… Większość sklepów pozamykana, ulice jakieś wyludnione… To drugie moglibyśmy zwalić na pogodę, która niestety podczas pobytu nas nie rozpieszczała. Pomimo końcówki czerwca było zimno, mgliście (pierwszego dnia nie było nawet widać Turning Torso…) a deszcz cały czas krążył gdzieś w pobliżu (później zauważyliśmy, że dla autochtonów nie było to nic dziwnego 😉 ). Skąd jednak pozamykane sklepy w piątek o tak wczesnej porze? Otóż tym razem ewidentnie nie przygotowaliśmy się prawidłowo do wyjazdu 😉 . Wizyta w Szwecji w okresie, w którym przypada święto przesilenia letniego nie jest najlepszym pomysłem 😉 . Okazuje się, że dla Szwedów Midsommar jest jednym z ważniejszych świąt w ciągu całego roku. Co za tym idzie przez cały weekend zamknięta była większość sklepów, banków i instytucji. Co gorsza zamknięta była także większość muzeów i nawet informacja turystyczna, w której planowaliśmy zebrać trochę mapek i folderów…
Lilla Torg
Sama informacja turystyczna zlokalizowana jest za dworcem kolejowym na rogu Carlsgatan i Stormgatan i w normalnych warunkach zachęcamy Was do jej odwiedzenia :). Zwiedzanie Malmö proponujemy zacząć od Gamla staden czyli Starego Miasta. Musimy przyznać, że miasto nas pozytywnie rozczarowało – spodziewaliśmy się trochę innego obrazu Malmö. Tymczasem różnorodność architektury i zabudowy dzielnicy na prawdę zrobiła na nas pozytywne wrażenie. Najlepszym pomysłem jest po prostu spacerowanie po ulicach i placach, gdyż na każdym kroku spotkać możemy jakąś perełkę 🙂 . Najbardziej charakterystycznym placem starego miasta jest Lilla Torg. Jest to bardzo urokliwe miejsce przylegające praktycznie do większego placu Stortorget. Znajdują się na nim ciekawe przykłady zabudowy szachulcowej m.in. Hedmanska garden czyli stare gospodarstwo datowane na XVI wieku czy dom Faxeska z wieku XVIII. Na placu znajduje się kilka restauracji oraz ogródków letnich i widać, że mieszkańcy lubią spędzać tutaj czas 🙂 .
Stortorget / Gustav Adolfs Torg
Wspomniany wcześniej plac Stortorget powstał w XVI w. na miejscu zburzonego klasztoru. W jego wschodniej części znajduje się wybudowany w 1546 roku ratusz. Niestety dla nas był on całkowicie obstawiony rusztowaniami ze względu na renowacje 🙁 . Niewielkim pocieszeniem był fakt, że na pokrywających go płachtach była wydrukowana jego wizualizacja 😉 . Na środku placu znajduje się sporych rozmiarów pomnik szwedzkiego króla Karola X Gustawa – tego samego, który rządził Szwecją w trakcie tzw. “potopu szwedzkiego” 😉 . Na południe od Stortorget zlokalizowany jest największy plac starego miasto – Gustav Adolfs Torg. Dwa wcześniejsze są znacznie ładniejsze, ale tutaj mimo wszystko warto zajrzeć m.in. ze względu na ciekawe fontanny 🙂 .
Kościół św. Piotra
Na terenie starego miasta znajduje się również zabytek sakralny czyli kościół św. Piotra. Oryginalna świątynia została wzniesiona ok. 1300 roku jednak liczne przebudowy, rozbudowy i renowacje znacząco zmieniły jego wygląd. Wnętrze kościoła obecnie jest bardzo proste i praktycznie nie widać w nim średniowiecznych pozostałości. Jedynie w tyle kościoła można zaobserwować przywrócone stare malowidła – i ten fragment jest na prawdę ciekawy. Chcieliśmy sam kościół zwiedzić trochę dokładniej, jednak przy obu podejściach trafialiśmy akurat na nabożeństwo prowadzone przez panią pastor 😉 . Nie tego się spodziewaliśmy w kraju, gdzie frekwencja w kościołach wynosi poniżej 5% 😛 .
Wypożyczamy rower
Kiedy opuścimy wyspę, na której leży stare miasto i udamy się w stronę portu otaczająca nas architektura znacząco się zmieni. Już w okolicach dworca dominować zaczyna nowoczesność i charakterystyczny dla Skandynawii styl budownictwa. Tam jednak dopiero dotrzemy 🙂 – tymczasem kilka informacji praktycznych. Jeśli chcecie wybrać się trochę dalej od Gamla staden (a zakładamy, że chcecie) to z całego serca polecamy wypożyczenie rowerów! Malmö jest miastem na prawdę przyjaznym rowerzystom. Znajduje się tam świetnie rozbudowana sieć dróg rowerowych oraz miejski system wypożyczalni rowerów.
Możecie zarejestrować się tam wcześniej na stronie www.malmobybike.se oraz wykupić odpowiadający Wam model subskrypcji (dla krótkiego wypadu najlepszy będzie oczywiście 24 lub 72 godzinny). Od tego momentu korzystając z nazwy użytkownika i hasła możecie wypożyczać rowery w rozsianych po całym mieście punktach i odstawiać je w innych. Jedyny minus to jednorazowy czas wypożyczenia – do godziny musicie zwrócić rower i ew. zaraz wypożyczyć na kolejną godzinę. Według nas jednak zwiedzanie Malmö na rowerze to najlepsza opcja 🙂 .
Västra hamnen
Jeżeli macie już rower to ruszamy 🙂 . Kierunek Västra hamnen! Port zachodni, bo tak na język polski przetłumaczyć możemy nazwę dzielnicy jest niesamowitym przykładem jak można przekształcić krajobraz poprzemysłowy. Należy dodać, że sam obszar został stworzony sztucznie w celu powiększenia przestrzeni portowej – te prace rozpoczęły się już pod koniec XVIII wieku. Praktycznie do końca zeszłego stulecia teren był wyłącznie przemysłowy – działała tu m.in. stocznia Kockums z olbrzymim suchym dokiem i 140 metrowym dźwigiem wybudowanym już w schyłkowym etapie działalności. Po upadku przemysłu część obiektów została wykorzystana na cele wystawiennicze. Obecnie Västra hamnen w niczym nie przypomina tego czym była kiedyś (ciekawie wygląda porównanie aktualnych zdjęć satelitarnych z dawnymi zdjęciami lotniczymi stoczni Kockums). Powstała tu “dzielnica przyszłości” charakteryzująca się nowoczesną zabudową oraz ekologicznymi rozwiązaniami. Wystarczy wspomnieć, że cała zasilająca ją energia pochodzi ze źródeł odnawialnych oraz że istnieje specjalny system zarządzania odpadami wraz z produkcją biogazu.
Jednak najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu Västra hamnem jest wybudowany w 2005 roku wieżowiec mieszkalny – Turning Torso. Budynek widoczny jest praktycznie z każdego miejsca wybrzeża – ma 190 metrów wysokości i 54 kondygnacje, przy czym ostatnia skręcona jest w stosunku do pierwszej o 90 stopni! Warto podjechać pod sam budynek, bo wrażenie robi zarówno z daleka jak i u podstawy 😉 . Zachęcamy do pokręcenia się po okolicy – wspomniane rozwiązania architektoniczne i klimat dzielnicy naprawdę są niepowtarzalne. Północno-zachodnią część Västra hamnen kończy Scaniaparken z miejscem do kąpieli – Scaniabadet. Pomimo, że my chodziliśmy w kurtkach, był wiatr i chyba 16 stopni to nie brakowało amatorów kąpieli, głównie dzieci 😉 . Na Szwedach taka pogoda latem pewnie raczej nie robi wrażenia – my jako wielbiciele temperatur w ok. 30 stopni lekko przymarzaliśmy ;). Z nabrzeża jest również fajny widok na imponujący most nad cieśniną Sund.
Ribersborg
Opuszczając Västra hamnen warto udać się kawałek na zachód w stronę plaży Ribersborg. Wzdłuż brzegu biegnie droga pieszo-rowerowa, którą możemy dotrzeć do kilku długich pomostów. Z nich będziemy mieli dobry widok zarówno na Turning Torso jak i most nad Sundem i Kopenhagę (choć przyda się aparat z większym zoomem lub lornetka 😉 ). Na końcu mola położonego najbardziej na wschód znajduje się Ribersborgs Kallbadhus czyli popularna wśród Szwedów (i nie tylko) sauna. Obiekt jest spory i wiekowy – działa tam praktycznie od początku XX wieku, a w 2009 przeszedł gruntowną renowację. Jeżeli jesteście fanami saunowania i będziecie mieli trochę wolnego czasu to na pewno warto tam zajrzeć 🙂 .
Kungsparken / Slottsparken
Pomiędzy Västra Hamnen a Gamla Staden wart zobaczenia jest jeszcze sporych rozmiarów park. Są to tak właściwie dwa parki – Kungsparken i Slottsparken, które tworzą jeden wspólny obszar poprzecinany kanałami. Jest to bardzo przyjemne miejsce na spacer bądź niespieszną jazdę rowerem. Charakterystycznym elementem jest Slottsmöllan czyli zamkowy wiatrak. Można go zwiedzić, ale okazji w ciągu roku jest naprawdę niewiele – w miarę możliwości poszukajcie wcześniej informacji o terminach otwarcia. Część powierzchni parku zajęta jest przez małe ogrody, w których oprócz kwiatów i krzewów uprawiane są również przeróżne warzywa – interesujący pomysł 🙂 . Jeżeli podczas zwiedzania parku złapie Was głód to przy Slottsgatan (zaraz przy wjeździe do kasyna zlokalizowanego na terenie parku) znajduje się mała, przyjemna burgerownia – Tommi’s Burger Joint. Można tam przekąsić dobrego burgera z frytkami w przyzwoitej cenie 😉 .
Na terenie parku znajduje się również zamek – Malmöhus Slott. Niestety ze względu na wspomniane wcześniej święto był on podczas naszej wizyty zamknięty. Nie pozostało nam nic innego jak chociaż objechać go dookoła 😉 . W pobliżu zamku swoją siedzibę ma także Muzeum Techniki, gdzie zwiedzić można m.in. łódź podwodną. Niestety również było zamknięte 😉 . Mamy nadzieję, że jeżeli nadarzy się okazja to wpadniemy jeszcze kiedyś z wizytą do Malmö i nadrobimy zaległości – miasto wbrew powszechnym opiniom ma sporo do zaoferowania! Dodatkowo podczas pobytu warto wybrać się do pobliskiego Lund, w którym atrakcji również nie brakuje. Ale o tym już w kolejnym wpisie 🙂 .
Informacje praktyczne
Autobus Lotnisko – Malmö
Flygbussarna
Stanowisko na prawo od wyjścia z terminalu
Koszt przejazdu:
– w jedną stronę 105 SEK
– w dwie strony 199 SEK.
Więcej informacji i rozkład jazdy: https://www.flygbussarna.se/pl
Wypożyczenie rowerów
Malmö by bike
Koszt wypożyczenia:
– wypożyczanie przez 24h: 80 SEK
– wypożyczanie przez 72h: 165 SEK
Więcej informacji i możliwość wykupienia subskrypcji: https://www.malmobybike.se
Nam się strasznie podobał targ rybny obok zamku. Urocze, kolorowe domki. 😉
Rzeczywiście są urocze :). Niestety podczas naszej wizyty był akurat nieczynny :(.
O, a ja się wybieram na tę wycieczkę w sierpniu :)) https://www.unityline.pl/oferta/wycieczki-do-skandynawii-1/wycieczka-do-malmo. Będziemy odwiedzać te miejsca co wymieniliście. Ciekawe czy Malmo będzie takie jak sobie wyobrażam. :))
Życzymy udanej wycieczki! Oby pogoda w sierpniu była lepsza niż podczas naszego czerwcowego pobytu 😉 . Nas Malmö bardzo pozytywnie zaskoczyło 🙂 .