Wzdłuż wybrzeża Apulii – Bari, Polignano, Monopoli

Odwiedzenie Apulii marzyło nam się od kiedy lata temu przeczytaliśmy w jednym z czasopism artykuł na temat tego zachwycającego regionu położonego w obcasie włoskiego buta. Marzenie to udało nam się spełnić we wrześniu tego roku dzięki temu, iż linia WizzAir otwarła bezpośrednie połączenie do Bari z Katowic (lotniska, do którego jest nam najbliżej). Nasza wizyta była bardzo krótka, bo tylko trzydniowa, ale staraliśmy się wykorzystać ten czas najlepiej jak to tylko możliwe (i na tyle na ile pozwalały nam włoskie koleje 😉 ). Materiału uzbierało się na tyle dużo, że postanowiliśmy podzielić ten krótki wyjazd do Apulii na trzy wpisy. Pierwszy z nich macie właśnie przed sobą – traktuje on o Bari oraz pobliskich miastach Polignano a Mare oraz Monopoli. Kończymy wobec tego ten przydługi wstęp i przechodzimy do konkretów.

Bari - Piazza Aldo Moro
Bari – Piazza Aldo Moro
Bari - Corso Vittorio Emanuele II
Bari – Corso Vittorio Emanuele II

Bari – dojazd z lotniska

Zaczniemy od Bari, stolicy Apulii, które jest sporym miastem (największym nad Adriatykiem – ponad 300 tyś. mieszkańców) z bogatą historią. Port lotniczy Bari-Palese znajduje się blisko samego miasta w związku z tym dostanie się do centrum środkami transportu publicznego nie stanowi żadnego problemu. Po opuszczeniu hali przylotów udajemy się w kierunku przystanków autobusowych. Tam czekają już liczne shuttle busy, które za 4 euro dowiozą nas aż do placu Aldo Moro (gdzie znajdują się dworce kolejowe – o tym trochę później). Czas podróży to około 30 minut. Jeżeli przylecicie jeszcze o rozsądnej porze (przed 22:00) warto rozważyć inną opcję transportu – miejski autobus numer 16, który do tego samego placu dowiezie Was za jedyne 1,60 euro z czasem tylko o 10 minut dłuższym. Dodatkowo zaraz po przyjeździe możecie wtopić się w lokalny koloryt jako, że autobus ten dowozi mieszkańców do podmiejskich blokowisk ;).

Bari - jeden z placów starego miasta
Bari – jeden z placów starego miasta
Uliczki i zaułki Bari
Uliczki i zaułki Bari

Bari Vecchia

Stare miasto z większością atrakcji ściśnięte jest na dość niewielkim obszarze przy samym morzu. Jest to gąszcz wąskich uliczek, które przebiegają i spotykają się tak chaotycznie, że aż nie ma sensu poruszać się tam z planem 🙂 . Oddając się spontanicznemu spacerowaniu, po pewnym czasie, złapiecie się na tym, że przemieszczacie się tam całkiem swobodnie 🙂 . Najważniejsze jest to, że stare miasto po prostu żyje. I to nie życiem turystów (choć jest ich tam multum), ale lokalnych mieszkańców. Specyfika starej zabudowy jest taka, że na parterze kamienicy znajduje się zwykle kuchnia lub salon z kuchnią wychodzący poprzez szerokie drzwi bezpośrednio na ulicę. Jest więc czymś całkiem normalnym, że spacerując po mieście możemy ukradkiem na chwilę zajrzeć bezpośrednio do czyjegoś mieszkania 🙂 . Zresztą życie toczy się tu częściowo właśnie na ulicy – przed kuchnie wystawiane są krzesła i fotele, gdzie czas płynie na pogaduszkach lub też na robieniu i suszeniu makaronu 🙂 .

Bari - Piazza del Ferrarese nocą
Bari – Piazza del Ferrarese nocą
Bari - Via Venezia
Bari – Via Venezia

Pomimo, że sugerujemy spacerowanie bez planu to mimo wszystko warto odwiedzić informację turystyczną, aby pobrać trochę ulotek dotyczących atrakcji oraz mapkę gdybyśmy jednak zagubili się w gąszczu ulic 😉 . Do dyspozycji mamy dwie informacje – pierwsza znajduje się na placu Aldo Moro, a druga przy starym mieście na Piazza del Ferrarese. Polecamy bardziej tę drugą – przy placu Aldo Moro obsługa nie znała niestety ani słowa po angielsku co trochę utrudniało komunikację. Na starym mieście tymczasem otrzymaliśmy bardzo szczegółowe i konkretne informacje dotyczące planów naszego zwiedzania. Spacerując po mieście zwrócicie na pewno uwagę na dużą liczbę kościołów.

Basilica di San Nicola

Dosłownie co kilka uliczek napotykamy na większą lub mniejszą świątynię. Dodatkowo wszędzie znajdują się niewielkie ołtarzyki (kapliczki) bardzo charakterystyczne dla południowych Włoch. Najważniejszą świątynią w Bari jest oczywiście bazylika św. Mikołaja, który to święty jest patronem miasta. Bazylika jest bardzo ciekawa pod względem architektonicznym, w podziemiach znajduje się krypta z relikwiami św. Mikołaja, która jest popularnym miejscem pielgrzymek dla wyznawców prawosławia. Dla nas Polaków jest jednak ciekawszy powód do odwiedzenia tej świątyni. Znajduje się tam nagrobek królowej Polski Bony Sforzy, małżonki Zygmunta Starego 🙂 .

Bari - Bazylika św. Mikołaja
Bari – Bazylika św. Mikołaja
Uliczki i zaułki Bari nocą
Uliczki i zaułki Bari nocą

Zamek

Na starym mieście znajduje się również zamek z XI wieku. Nie jest to może obiekt, w którym jest bardzo dużo do obejrzenia (szczególnie, że w trakcie naszej wizyty prowadzonych było wiele prac remontowych), ale chętni mogą się przejść przez wystawy poświęcone dawnemu wyposażeniu, rzeźbom czy też historii restauracji zamku – atrakcja na około 30 minut 😉 . Mniej chętni mogą zadowolić się obejrzeniem murów zamkowych z zewnątrz 🙂 . W wąskich uliczkach biegnących od zamku (np. Arco Bassa) spotkacie charakterystyczne starsze panie wytwarzające na rozstawionych na ulicy stołach makaron 🙂 .

Orecchiette

Jest to bardzo popularna lokalna specjalność – Orecchiette – czyli makaron w formie małych muszelek lub też uszek według uznania (zresztą sama nazwa z włoskiego oznacza właśnie małe uszy 😉 ). Polecamy spróbować w jednej z wielu restauracji – podaje się je najczęściej z sosem pomidorowym z dodatkiem mięsa – są pyszne 🙂 . Jeżeli chcielibyście zakupić sobie takie domowe uszka na pamiątkę to sugerujemy dokonać tego zakupu w jednej z bram starego miasta, gdzie również wystawiają się lokalne producentki. Te w pobliżu zamku mają wyjątkowo “turystyczne” ceny 😉 .

Zamek w Bari
Zamek w Bari
Zamek w Bari
Zamek w Bari

My Orecchiette próbowaliśmy podczas kolacji w niedużej knajpce, w której kelner próbując nam wytłumaczyć z czego zrobione jest wybrane przez nas danie (menu wyłącznie po włosku, kelner również wyłącznie po włosku) bardzo sugestywnie wydał z siebie odgłosy świnki – urocza sytuacja 🙂 . Jak już wspominaliśmy wcześniej stare miasto jest pełne życia i to nie tylko w dzień, ale i do późnej nocy. Na miejsce naszego noclegu dotarliśmy dopiero około 12 w nocy (późny lot, dodatkowo jeszcze opóźniony) – przyjmująca nas na miejscu Pani pokazała pokój, wytłumaczyła co trzeba a następnie stwierdziła, że na pewno chcemy iść na miasto 😉 .

Pomimo zmęczenia skorzystaliśmy z jej propozycji czego oczywiście nie żałujemy. Ulice pełne były ludzi i człowiek czuł się tam rzeczywiście bezpiecznie. Bezpieczeństwo może być oczywiście złudne – w zaułkach starego miasta natkniemy się bowiem na niewielkie pomniki poświęcone “niewinnym ofiarom mafii”… Poza centralnymi placami oraz uliczkami starego miasta proponujemy się wieczorem wybrać na romantyczny spacer wzdłuż morza trasą Lungomare lub też równoległą do niej Via Venezia, którą przejść możemy dookoła starego miasta murami obronnymi.

Pani przy produkcji Orecchiette / Suszący się makaron
Pani przy produkcji Orecchiette / Suszący się makaron
Orecchiette z sosem pomidorowym :)
Orecchiette z sosem pomidorowym 🙂

Nocleg w Bari

Wracając jeszcze do naszego noclegu – nocowaliśmy w B&B Mare zlokalizowanym przy Via l’Eremita. Miejsce godne polecenia – jest to stary, wyremontowany dom lokalnego rybaka. Jak większość zabudowy starego miasta jest on malutki – na każde z pięter połączonych wąziutką klatką schodową (a jest ich razem z parterem trzy) przypada tylko jeden pokój 🙂 . Na dachu budynku znajduje się taras, na którym serwowane jest śniadanie. Jest tam bardzo kameralnie a właściciele do każdego z gości podchodzą bardzo indywidualnie – od nas 10/10 🙂 . Czas powoli przemieścić się poza Bari i przyjrzeć się innym cudom Apulii – a tych jest bez liku i wypadałoby tam spędzić miesiąc a nie trzy dni 😉 .

Polignano a Mare – dojazd

Na dobry początek proponujemy wybrać się do dwóch pobliskich miejscowości – Polignano A Mare oraz Monopoli. Dotrzeć do nich można w kilkanaście minut pociągiem narodowego przewoźnika – TrenItalia. Dworzec kolejowy znajduje się przy Piazza Aldo Moro. Dodamy tutaj jeszcze, że w Apulii mamy do dyspozycji 3 przewoźników. Ciekawostką jest to, że każdy z nich ma własne pociągi, własne tory oraz własne dworce kolejowe ; ). Dworzec TrenItalia jest tym najbardziej okazałym i umiejscowiony jest centralnie na przeciwko fontanny zdobiącej Piazza Aldo Moro. Bezpośredni pociąg z Bari do Polignano jedzie około 30 minut, a bilet kosztuje jedynie 2,50 euro. Polecamy sprawdzić wcześniej rozkłady jazdy i zakupić sobie bilety z wyprzedzeniem w automacie na dworcu.

Polignano A Mare
Polignano A Mare
Jeden z placów w Polignano A Mare
Jeden z placów w Polignano A Mare

Plaża w Polignano

Po wyjściu z pociągu w Polignano czeka nas około 15 minutowy spacer w stronę starego miasta. Miasto znane jest z gęsto zabudowanych klifowych wybrzeży oraz spektakularnej plaży mieszczącej się w zatoczce na końcu sporego wąwozu. Plaża ta jest wdzięcznym obiektem do fotografowania w związku z tym znajdziemy ją w licznych przewodnikach i folderach 🙂 . Jest ona nieduża i mocno kamienista, ale jej niepowtarzalny urok tworzony przez otaczające ją urwiska zabudowane wiekowymi kamienicami sprawia, że aż nie chce się jej opuścić. Gdyby nie fakt, że nasz czas był mocno ograniczony utknęlibyśmy tam na pewno na dłużej 🙂 .

Aby dojść do plaży należy zejść do wąwozu schodami, które zaczynają się przy moście Ponte di Polignano. Po samym starym mieście jak zwykle polecamy pospacerować zdając się na los 🙂 . Uliczki są wąziutkie i bardzo często doprowadzą nas nad stromy brzeg morza skąd roztaczają się wspaniałe widoki. Aby docenić urok zabudowy starego miasta od strony morza warto wyjść trochę w nowszą część i skierować się w stronę Via Rocco Giuliani. Znajduje się tam spory placyk wysunięty w morze pozwalający podziwiać z pewnej odległości osadzone na stromym brzegu stare miasto – pamiętajcie, aby mieć sporo wolnego miejsca na karcie pamięci 🙂 .

Polignano A Mare
Polignano A Mare
Polignano A Mare
Polignano A Mare
Słynna plaża w Polignano A Mare :)
Słynna plaża w Polignano A Mare 🙂

Domenico Modugno 🙂

Po przeciwnej stronie zatoczki z plażą znajduje się nieduży skalisty cypel. Warto się tam przespacerować, aby spojrzeć na miasto i plażę od drugiej strony 🙂 . Okupowany jest on przez przesiadujących tam licznie wędkarzy, a przy odrobinie szczęścia możecie natrafić na grupkę popisujących się Włochów skaczących z urwiska do morza 🙂 . Panuje tam swoisty romantyczny klimat co widać po ilości przesiadujących tam par – a że miejsca jest sporo to nikt nikomu nie przeszkadza 🙂 . Przed zejściem na cypel (dość spektakularnymi jak na okoliczności schodami) znajduje się pomnik znanego włoskiego piosenkarza Domenico Modugno, który pochodził właśnie z tej miejscowości. Pomnik jest jedną z większych atrakcji – ciągle okupowany jest przez stojących do niego w kolejce turystów – stąd też brak w naszej kolekcji zdjęcia samego Domenico. Po zwiedzeniu Polignano udaliśmy się spacerem z powrotem w stronę dworca, aby udać się w kolejną podróż pociągiem – tym razem trwającą 5 minut przejażdżkę do miasta Monopoli (koszt 1,10 euro).

Plaża w Polignano A Mare od strony mostu
Plaża w Polignano A Mare od strony mostu
Polignano a Mare
Polignano a Mare
Łowiący ryby przy plaży / Pomnik Domenico Mudugno
Łowiący ryby przy plaży / Pomnik Domenico Mudugno

Monopoli

Z perspektywy czasu żałujemy, że nie udaliśmy się najpierw do Monopoli. Według nas miasto jest bardziej urokliwe niż Polignano i oferuje znacznie więcej atrakcji i zabytków do zobaczenia. Dodatkowo zwiedzanie przerwała nam ulewa, która większą część dnia nas goniła, a dogoniła właśnie w Monopoli. Udało nam się jednak z grubsza przejść chociaż stare miasto i zobaczyć słynny stary port. Ale po kolei – po wyjściu z dworca znajdujemy Via Magenta, która w 10 minut doprowadzi nas prosto na stare miasto 🙂 . Zaraz po wejściu na stare miasto przy Via Garibaldi znajdziemy informację turystyczną – warto tam wstąpić po darmową mapkę z zaznaczonymi najważniejszymi obiektami. Jako, że dysponowaliśmy ograniczonym czasem postanowiliśmy przede wszystkim zobaczyć słynny stary port – najlepiej wejść do niego przez historyczną bramę przy Via Porto. Jest on rzeczywiście warty zobaczenia i bardzo fotogeniczny dzięki małym łódkom wyciągniętym na brzeg – klasyczne zdjęcie z Monopoli musi zawierać te elementy 😉 .

Uliczki i zaułki Monopoli
Uliczki i zaułki Monopoli
Monopoli - Krypta w kościele Santa Maria degli Amalfitani
Monopoli – Krypta w kościele Santa Maria degli Amalfitani
Stary port w Monopoli
Stary port w Monopoli
Stary port w Monopoli
Stary port w Monopoli

Monopoli – latarnia i fort

Bezpośrednio ze starego portu można przespacerować się do widocznej w oddali niedużej latarni morskiej wieńczącej koniec małego falochronu. Z tego punktu będziemy mieli świetny widok z innej perspektywy na stare miasto i port. Na początku falochronu natkniemy się także na nieduży zamek – nie udało nam się go jednak już zwiedzić. W tym momencie naszej wycieczki zerwał się już tak porywisty wiatr, że aż ciężko było się poruszać – dotarliśmy jedynie do bastionu Santa Maria skąd zrobiliśmy ostatnie tego dnia zdjęcia.

Nie pozostało nam już nic innego jak uciekać przed deszczem. Gdzie najlepiej przeczekać deszcz? Oczywiście w pizzerii! 🙂 Włoska pizza nigdy nie zawodzi – kiedy skończyliśmy posiłek przestało padać i mogliśmy udać się w powrotną podróż do Bari. Czas podróży to od 28 do 40 minut w zależności od połączenia a koszt to 3,20 euro. Obiecaliśmy sobie, że do Monopoli na pewno jeszcze będziemy musieli wrócić – zostało tu jeszcze bardzo dużo do zwiedzenia a samo miasto jest na prawdę warte zobaczenia.

Latarnia morska w porcie Monopoli
Latarnia morska w porcie Monopoli
Widok na Monopoli
Widok na Monopoli
Zamek w Monopoli
Zamek w Monopoli
Widok na wejście do portu z bastionu Santa Maria
Widok na wejście do portu z bastionu Santa Maria

Informacje praktyczne

Na koniec podsumujemy informacje praktyczne zawarte w tekście – być może komuś się przydadzą :).

Transport lotnisko Bari-Palese do centrum Bari:
– shuttle bus średnio co pół godziny (kierowcy czekają aż pojazd się zapełni) – koszt 4,00 euro
– autobus miejski numer 16 – koszt 1,60 euro (rozkład jazdy)

Informacja turystyczna w Bari:
– Piazza Aldo Moro
– Piazza del Ferrarese

Informacja turystyczna w Monopoli:
– via Garibaldi

Dworzec kolejowy TrenItalia znajduje się przy Piazza Aldo Moro
– pociąg Bari Centrale – Polignano A Mare – koszt 2,50 euro, czas przejazdu: ok. 30 minut
– pociąg Polignano A Mare – Monopoli – koszt 1,10 euro, czas przejazdu: ok. 5 minut
– pociąg Monopoli – Bari Centrale – koszt 3,20, czas przejazdu: ok. 35 minut

Już wkrótce kolejny wpis dotyczący Apulii – tym razem zagłębimy się pod ziemię oraz zobaczymy Trulli :). Czas w drogę!

5 myśli na temat “Wzdłuż wybrzeża Apulii – Bari, Polignano, Monopoli

  1. Dzięki bardzo za Wasze relacje z Apulii! Bardzo nam się przydały przy planowaniu naszego 4-dniowego wypadu do Bari i okolicy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.